Bezpieczne noszenie soczewek kontaktowych

7434372634_2276575f0c_cSoczewki kontaktowe to produkty medyczne mające bezpośredni kontakt z tkankami oka, więc ich używanie musi podlegać szczególnym procedurom bezpieczeństwa. Należą do nich użytkowanie soczewek kontaktowych tylko po profesjonalnym ich dobraniu przez specjalistę, stosowanie się do zaleceń specjalisty i producenta dotyczących bezpiecznego użytkowania (odpowiednia higiena i przestrzeganie okresów wymiany) oraz zakupów soczewek kontaktowych w miejscach sprzedaży gwarantujących ich oryginalność i termin ważności.

Które rodzaje soczewek kontaktowych są najbezpieczniejsze?

Specjaliści uważają za najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla oczu soczewki kontaktowe, które łączą w sobie krótki czas noszenia jednej pary soczewek i najlepsze cechy materiału.

Krótki czas noszenia jednej pary soczewek

  • najbezpieczniejsze są soczewki jednorazowe (jednodniowe), a potem soczewki do wielokrotnego użytku zdejmowane na noc: 2 tygodniowe i miesięczne; dłuższych okresów noszenia jednej pary miękkich soczewek kontaktowych obecnie nie rekomenduje się,
  • ze skracaniem czasu noszenia 1 pary rośnie cena użytkowania soczewek, zatem radzimy rozpocząć od krótkich okresów wymiany (np. okazjonalne noszenie soczewek jednodniowych dla przekonania się czy soczewki kontaktowe to coś dla mnie), a potem zdecydować o trybie noszenia w zależności od możliwości finansowych.

Najlepsze cechy materiału soczewek

  • bardzo dobra przepuszczalność tlenu do oka – wskazuje na soczewki silikonowo-hydrożelowe, które nie stanowią już prawie żadnej bariery dla tlenu (starszą generacją są soczewki hydrożelowe o mniejszej przepuszczalności tlenu),
  • bardzo dobra zwilżalność materiału zapewniająca nawilżenie i komfort soczewek podczas całego dnia noszenia noszenia: od rana do poźnego wieczora,
  • inne cechy, które bierze pod uwagę specjalista dobierając soczewki kontaktowe indywidualnie każdemu pacjentowi.

Jednak tylko rygorystyczne stosowanie się do zaleceń specjalisty i przestrzeganie higieny oraz zasad noszenia i wymiany soczewek, mogą zapewnić wieloletnie bezpieczne ich noszenie.

Soczewki UltraFlex™

Nasz zakład poleca soczewki z rodziny UltraFlex™ firmy CooperVision wykonane z unikalnego materiału, który przyciąga i wiąże wodę. To sprawia, że soczewki UltraFlex™ są nawilżone i niezwykle komfortowe, bez potrzeby stosowania dodatkowych środków nawilżających. Soczewki kontaktowe UltraFlex™ przepuszczają bardzo dużo tlenu do powierzchni oczu. Oczy oddychające tlenem z powietrza, wyglądają wówczas naturalnie i zdrowo.