Wybór metody korekcji wzroku tylko po badaniu

wybor_korekcjiWzrok to najważniejszy zmysł człowieka, który daje zdolność do widzenia otaczającego nas świata. Jego utrata jest jedną z największych tragedii człowieka, a jego wady wprowadzają wiele ograniczeń swobodnego funkcjonowania. Dlatego dbanie o wzrok powinno oczywistością, ale często nie jest. Wady i schorzenia oczu często nie bolą, nawet gdy są już poważnie rozwinięte. Wady wzroku są często dość dobrze kompensowane przez zwiększony wysiłek naszego mózgu, ale kosztem obniżonej zdolności do wyraźnego widzenia, nauki, koncentracji, szybszego męczenia się i bólu głowy. Choroby oczu takie jak zaćma czy jaskra, latami rozwijają się wyraźnych objawów.

Dlatego tak ważne są regularne badania wzroku, a w przypadku wykrycia wady wzroku, dokonanie jej korekcji przez wykwalifikowanego specjalistę. Nie można zatem samemu dobierać sobie korekcji wzroku poprzez kupowanie okularów na bazarze, czy też soczewek kontaktowych przez Internet.

Specjalista, przed wyborem korekcji wzroku okularami lub soczewkami kontaktowymi musi przeprowadzić szereg skomplikowanych badań z użyciem m.in. mikroskopu stereoskopowego, zwanego też lampą szczelinową. Tak zwane badanie „komputerowe” jest najmniej dokładnym pomiarem, który daje specjaliście tylko wstępną informację n/t wady wzroku. A oto tylko niewielka lista badań i procedur prowadzących do określenia wady refrakcji oka i doboru korekcji wzroku, którą przeprowadza specjalista: wywiad specjalistyczny, obserwacja, weryfikacja oka dominującego, określenie anomalii widzenia obuocznego, określenie punktów akomodacji i konwergencji, weryfikacja pola widzenia, badanie gałek ocznych i źrenic, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, ocena widzenia barw, pomiar refrakcji, pomiar krzywizn rogówki, weryfikacja fiksacji, pomiar forii i wiele innych w zależności od potrzeb.

Zatem dobieranie sobie korekcji wzroku poprzez kupowanie okularów na bazarze, czy też soczewek kontaktowych przez Internet jest działaniem nieodpowiedzialnym i wielce szkodliwym dla zdrowia.
Wyboru korekcji wzroku może dokonać tylko uprawniony specjalista po profesjonalnym badaniu.